تفاوت بین طراحی سایت و توسعه وب چیست

تفاوت بین طراحی سایت و توسعه وب چیست؟

هنگامی که با افراد جدیدی آشنا می شوم و از من می پرسند چه کاری برای امرار معاش انجام می دهم، اغلب پاسخ می دهم که من یک “طراح وب” هستم و طراحی سایت انجام می دهم. من از این اصطلاح استفاده می کنم زیرا این یک عبارت “همه جانبه” امن است که به افراد اجازه می دهد تا به طور کلی، بدانند چه چیزی را انجام می دهم، بدون به اشتباه انداختن آنها با یک عنوان شغلی خاص که احتمالا یک شخص خارج از صنعت وب آن را درک نکند.

واقعیت این است که اصطلاح “طراح وب: یک تعمیم مفید در مواردی است که قبلا توضیح دادم، در هنگامی که با کسی صحبت می کنید که حرفه ای وب نیست، اما هنگامی که شما با کسی در صنعت وب صحبت می کنید، این تعمیم ممکن است به اندازه کافی برای توضیح آنچه که شما انجام می دهید کافی نباشد.

در حقیقت، بسیاری از افراد از دو واژه “طراحی سایت” و “توسعه وب” به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما این دو واقعا دو معنی بسیار متفاوت دارند. اگر شما به دنبال یک شغل جدید در صنعت طراحی سایت هستید یا اگر شخصی هستید که به دنبال استخدام حرفه ای وب برای ساختن یک وب سایت برای خود یا شرکت خودتان هستید، باید تفاوت بین این دو اصطلاح و مهارت های مرتبط با هرکدام را بدانید. بیایید به این دو اصطلاح نگاهی بیندازیم.

طراحی سایت (Web Design)

طراحی سایت رایج ترین واژه برای متخصصان این صنعت است. اغلب زمانی که کسی می گوید یک طراح وب می باشد به مجموعه گسترده ای از مهارت ها اشاره دارد که یکی از آنها طراحی بصری است.

بخش “طراحی” این معادله مربوط به قسمت مشتری یا بخش سمت کاربر وب سایت می باشد. یک طراح وب با این موضوع سر و کار دارد که یک سایت به چه صورتی به نظر می رسد و چگونه مشتریان با آن ارتباط برقرار می کنند (گاهی اوقات از آنها به عنوان “طراحی تجربه” یا “طراحی تجربه کاربری (UX) ” نام برده می شود).

طراحان وب خوب می دانند که چگونه از اصول طراحی استفاده کنند تا یک سایت را طراحی کنند که عالی به نظر برسد. آنها همچنین در مورد قابلیت استفاده از وب و نحوه ایجاد سایت هایی که کاربر پسند هستند آگاهی دارند. طراحی های آنها مواردی هستند که مشتریان می خواهند پیرامون آن حرکت کنند، زیرا این کار بسیار ساده و موثر است. طراحان کاری خیلی بیشتر از ایجاد یک سایت دارای “منظره ی زیبا” انجام می دهند- آنها واقعا قابلیت استفاده از رابط وب سایت را دیکته می کنند.

توسعه وب (Web development)

توسعه وب  (Web development) به دو بخش – توسعه وب سمت کاربر (back-end development) و توسعه وب سمت سرور (front-end development) – تقسیم می شود. برخی از مهارت های این دو با هم برابری می کند، اما در حرفه طراحی وب سایت اهداف بسیار متفاوتی دارند.

یک توسعه دهنده وب سمت کاربر ، طراحی بصری یک وب سایت را انجام می دهد (یا خود آن را طراحی کرده یا توسط طراح بصری به آنها داده می شود) و آن را بوسیله کدها می سازد. یک توسعه دهنده وب سمت کاربر ، از HTML برای ساختار سایت، و از CSS برای تعیین سبک و طرح بصری، و شاید حتی تا حدی از جاوا اسکریپت استفاده خواهد کرد. برای برخی از سایت های کوچک، توسعه وب سمت کاربر ممکن است تنها نوع توسعه ای باشد که برای آن پروژه مورد نیاز است. برای پروژه های پیچیده تر، توسعه ” سمت سرور ” به بازی خواهد آمد.

توسعه وب سمت سرور با برنامه های پیشرفته تر و تعامل در صفحات وب همراه است. یک توسعه دهنده وب سمت سرور بر روی اینکه چگونه یک سایت کار می کند و چگونگی انجام کارها توسط مشتریان با استفاده از قابلیت های مطمئن، تمرکز می کند. این می تواند شامل کار با کد هایی باشد که واسط پایگاه داده و یا ایجاد کننده ویژگی هایی مانند کارت خرید الکترونیکی است که به پردازنده های پرداخت آنلاین و بیشتر متصل است. توسعه دهندگان وب خوب ممکن است که بدانند چگونه CGI و اسکریپت هایی مانند PHP را برنامه ریزی کنند. آنها همچنین نحوه کارکرد فرم های وب و چگونگی استفاده از بسته های نرم افزاری مختلف و API ها (رابط کاربری برنامه نویسی) برای اتصال انواع مختلف نرم افزار به یکدیگر برای ایجاد راه حل هایی که نیازهای خاص مشتری را برای حضور آنلاین آنها برآورده می کنند، درک خواهند کرد.

بسیاری از افراد خطوط را محو می کنند  

 در حالی که برخی از متخصصان وب ویژه کاری می کنند یا بر روی مناطق خاصی تمرکز می کنند، بسیاری از آنها خطوط بین رشته های مختلف را محو می کنند. آنها ممکن است خیلی راحت با طرح های بصری توسط برنامه هایی مانند Adobe Photoshop کار کنند، و ممکن است در مورد HTML و CSS نیز چیزی بدانند و ممکن است توانایی کدگذاری برخی از صفحات اصلی را هم داشته باشند. در واقع داشتن این دانش متقابل بسیار مفید است زیرا می تواند شما را در بازار بهتر قابل ارائه نموده و در آنچه شما به طور کلی انجام می دهید برتر نماید. یک طراح بصری که می داند چگونه صفحات وب ساخته می شود برای طراحی صفحات و تجربیات بهتر خواهد بود. به طور مشابه، یک توسعه دهنده وب که اصول اولیه طراحی و ارتباطات بصری را می فهمد، می تواند گزینه های هوشمندانه ای را در هنگام کد گذاری صفحات و تعاملات برای پروژه خود انتخاب کند.

در نهایت اینکه آیا شما این دانش متقابل را دارید یا خیر، زمانی که برای یک شغل درخواست می دهید یا به دنبال فردی هستید که بر روی سایت شما کار کند، باید بدانید که دنبال چه چیزی هستید – طراحی وب و یا توسعه وب. مهارت هایی که برای آن ها استخدام می کنید، نقش مهمی در میزان هزینه پرداختی شما برای انجام آن کار بازی می کنند. در بسیاری از موارد، طراحی و توسعه سمت کاربر برای سایت های کوچکتر و ساده تر، بسیار کمتر (به صورت ساعتی) نسبت به استخدام یک برنامه ریز پیشرفته سمت سرور می افتد. شما در واقع برای سایت ها و پروژه های بزرگتر، تیم هایی را استخدام می کنید که شامل متخصصان وبی است که تمام این رشته های مختلف را پوشش می دهند.