طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای

امروزه، به خاطر پیشرفت تکنولوژی، تمام صنایع به اینترنت و طراحی سایت حرفه ای روی می‌آورند. طراحی وب سایت و وب‌ سایت به ابزاری ضروری برای به روز نگه داشتن تجارت تبدیل شده است. بیش از ۶۴۴ میلیون وب ‌سایت وجود دارد و سال گذشته ۳٫۲ میلیارد نفر از اینترنت استفاده کرده‌ اند. رقابت بر سر جذب کاربران به وب‌ سایت خود، داغ‌ تر از همیشه است. جواب آن در طراحی سایت و نمایۀ سایت نهفته است.

شما ابتدا قضاوت می‌کنید که «چقدر زیباست؟» و سپس «چقدر معقول است؟». این قانون نه‌ تنها برای افراد بلکه برای وب‌سایت ‌ها نیز صادق است. طراحی زیبا حیاتی است زیرا هم باعث جلب توجه کاربر می‌شود و هم توجه کاربر را برای مدت کافی معطوف به خود می ‌دارد.

محتوا هم نقشی اساسی در فرآیند طراحی ایجاد می‌کند زیرا تعیین کنندۀ فروش است. باید به اندازه ‌ای ساده باشد که حواس کاربر را پرت نکند و در عین حال باید آگاه ‌کننده باشد تا کاربر را مورد راهنمایی قرار دهد، مدیر اجرایی شرکت خدمات اینترنتی نوین وب سایت در ایران می‌گوید:

« وقتی بحث وب ‌سایت پیش می‌آید، اولویت طراحی و تصاویر است زیرا اگر برای کاربر جذاب نباشد، وی صفحه را ترک خواهد کرد. محتوا با فاصله کمی اولویت دوم است زیرا سایت باید ساده اما آگاه‌کننده باشد زیرا در غیر این صورت کسی محصول شما را نمی‌خرد. »

چرا طراحی سایت حرفه ای تا این اندازه مهم است؟

طراحی مهم است زیرا کمک می‌کند تا وب‌ سایت شما در میان میلیون‌ها سایتی که در اینترنت وجود دارد برجسته شود و به چشم آید. اما در عین حال باید اهداف تجاری شما را نیز محقق کند.، مدیر هنری نوین وب سایت، معتقد است که یک طراحی خوب در صورت سازگاری با وظایف تجاری، می‌تواند حتی بسیار ساده باشد.

چگونه طراحی سایت حرفه ای خوبی داشته باشیم؟

برای بررسی این که آیا وب ‌سایت شما از طراحی خوبی برخوردار است یا خیر، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • اهداف تجاری: بررسی کنید که وب ‌سایت با اهداف تجاری شما سازگار باشد.
 • کاربرپسندی: بهترین راه برای بررسی کاربر پسندی این است که تصور کنید کودکی ۴ ساله هستید و می‌خواهید در سایت به گشت و گذار بپردازید. استفاده از سایت باید بسیار ساده باشد.
 • قابل اعتماد بودن: وب‌سایت باید قابل احترام و «واقعی» به نظر آید تا اعتماد مشتری به شما جلب شود.
 • محتوا: طراحی برای بیان محتوا است، نه صرفاً زیبا سازی.
 • آزمودن: فراموش نکنید که وب ‌سایت را با کاربران واقعی بیازمایید. به خاطر داشته‌ باشید که آزمون A/B بسیار مهم است.
 • زیبایی: بله، می‌توان وب‌ سایت را ضمن هماهنگی با اهداف تجاریتان، از لحاظ زیباشناختی نیز با کیفیت کنید. طراحی باید کاربران را تحت تاثیر قرار دهد و متقاعد نماید تا صفحه را ترک نکنند.
 • مدرن: مانند سال ۲۰۰۶ سلام نکنید، خواهش می‌کنم! طراحی نمایۀ مدرن باید با کمک صفحه‌آرایی، انیمیشن خلاقانه، رنگ‌های خوشایند و رویه ‌های مدرن وب، به روز باشد.
 • کارکرد: مطابق آمار، ۶۰ درصد از مردم دنیا با استفاده از موبایل‌ هایشان در اینترنت به گشت و گذار می‌پردازند. به همین دلیل طراحی شما باید با موبایل همخوانی داشته باشد.

انتظارات در برابر واقعیت

تئوری بسیار خوب است اما بگذارید ببینیم در عمل چگونه جواب می‌دهد. برای نمونه از وب ‌سایت Chicardi استفاده می‌کنیم.

Chicardi یک وب ‌سایت تجارت الکترونیک خاص است که زنان جوان را به عنوان مخاطب هدف گرفته است. شرکت آن‌ها صنایع دستی، جواهرات و هدایای منحصر به فردی می‌فروشد.

نسخۀ قدیمی سایت آن‌ها شبیه هزاران سایت تجارت الکترونیک دیگر بود، با این تفاوت که محصولاتشان منحصر به فرد بود. خود سایت جذابیت چندانی نداشت – با استفاده از تم استاندارد وردپرس ساخته شده بود.

نسخۀ قدیمی سایت Chicardi از نظر تجاری چندان موثر نبود.

کاربران به سایت اعتماد نداشتند به همین دلیل اکثر خریدها از طریق تلفن انجام می‌شد. کمبود اعتماد به وب‌ سایت منجر به این شده بود که کاربران بعد از دیدن یک صفحه آن‌ را ترک کنند، زمان زیادی را در سایت صرف نکنند و اینکه میزان فروش متوسط باشد.

طراحی مجدد Chicardi

قبل از اینکه سایت طراحی مجدد شود، نوین وب سایت لیستی از مسائل را منتشر کرد که منظور ارضای اهداف تجاری مشتری باید تغییر داده شوند. نشانگر‌های کلیدی عملکرد (KPI) برای وب سایت جدید Chicardi شامل این موارد بودند:

 • افزایش فروش
 • کاهش نرخ خروج از سایت بعد از مشاهدۀ یک صفحه
 • افزایش زمان تصمیم‌گیری
 • تغییر شیوۀ خرید

فعالیت‌های کاری در وب ‌سایت جدید Chicardi

در نوین وب سایت فعالیت کاری به صورت دقیق تعیین شده و Chicardi نیز مستثنا نبود. در طراحی مجدد سایت، نوین وب سایت جریان کاری را به این صورت انجام داد:

 • آنالیز عمقی اهداف تجاری Chicardi، مخاطب هدف (TA)، رقبا و رویه‌ها؛
 • ایجاد استراتژی بر اساس میزان حضور در اینترنت؛
 • کار بر روی عناصر سازنده مانند ساختار، محتوا، بازاریابی، تصویر/ویدئو؛
 • توسعۀ وب ‌سایت؛
 • تبلیغات؛

چنین رویکرد ساختارگرایانه‌ای به تولید یک‌ وب ‌سایت موفق کمک می‌کند و زمان توسعه را کاهش می‌دهد. خالی از لطف نیست که بگوییم ما هرگز بدون وجود یک پیش نمونۀ مناسب در Axure کار طراحی و توسعه را شروع نکردیم.

نتیجۀ طراحی مجدد Chicardi

تفاوت‌های میان سایت قدیم و جدید واضح است.

ما نمایه‌ای مینی ‌مالیستی و ساده به وجود آوردیم تا رفتار کاربر را تغییر دهیم و گشت و گذار در سایت را آسان‌تر کنیم. این فاکتورها موجب افزایش اعتماد شدند که Chicardi را هم ممتاز و هم جذاب کرد.

ما یک مولفۀ عاطفی نیز به سایت افزودیم: رنگ‌ها و الگوهای روشنِ خوشایند، انواع مختلف لوگو، انیمیشن و ویدئوهایی که توجه کاربر را برای مدت بیشتری جلب می‌کند و به کاربران نشان می‌دهد که سفارشات چگونه بسته‌بندی و ارسال می‌شوند.

خالی از لطف نیست که بگوییم سایت جدید Chicardi به کسب و کارشان کمک کرد تا قراردادهای جدیدی با تامین کنندگان ممتاز ببندند.

و متریک‌ها؟

حال وقت آن است که نتایج طراحی مجدد را از دیدگاهی تحلیلی بنگریم:

 • میانگین خرید چهار برابر شد – از ۲۷ دلار به ۱۰۶ دلار رسید.
 • نرخ خروج از سایت از ۲۵٫۳۲ درصد به ۱۰٫۹۸ درصد رسید. میانگین مدت زمان بازدید از سایت از ۲ دقیقه و ۲۸ ثانیه به ۳ دقیقه و ۲۲ ثانیه رسید.

شیوۀ خرید به طرز چشمگیری تغییر کرد. قبل از طراحی مجدد، ۸۷ درصد خریدها از طریق تلفن و فقط ۱۳ درصد از طریق سایت انجام می‌شد. بعد از طراحی مجدد، فقط ۳۴ درصد خریدها از طریق تلفن و ۶۴ درصد از طریق سایت انجام شد. این مسئله باعث کاهش فشار کاری بر روی مرکز پاسخگویی تلفنی و صرفه‌جویی در هزینه‌های شرکت شد.

تفاوت‌ها تقریباً باورنکردنی است، اما ثابت می‌کند که طراحی سایت مناسب برای وب‌سایت حیاتی است.