پیج رنک در مقابل رنک دامنه – تفاوت این دو چیست

پیج رنک (PageRank) در مقابل رنک دامنه (Domain Rank) – تفاوت این دو چیست؟

بهینه‌سازی موتور جستجو ( به اختصار SEO یا سئو )، برای هرگونه استراتژی بازاریابی دیجیتال و طراحی سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سئو باعث افزایش ترافیک سایت، تقویت «پرداخت به ازای کلیک»، همسویی با شبکه‌های اجتماعی و بهینه‌سازی بازدیدکنندگان آماده به تغییر می‌شود که منجر به افزایش فروش می‌گردد. اما این بدان معنا نیست که کاری ساده و به دور از پیچیدگی می‌باشد.

 درگیر شدن با ظرافت‌های سئو دشواری‌های خود را دارد، به خصوص با وجود اصطلاحاتی که هر روزه بیشتر می‌شود. این اصطلاحات نه تنها هر روزه بیشتر می‌شوند، بلکه به صورت مداوم در حال تکامل هستند و احتمالاً معنی امروز آن‌ها با معنی سال بعد فرق خواهد کرد. نمونۀ این امر پیج رنک و رنک دامنه می‌باشد. این دو اصطلاح اغلب استفاده می‌شوند ولی موجب سردرگمی می‌گردند. ما در اینجا به آنچه که شما باید در مورد این‌ها بدانید می‌پردازیم:

پیج رنک (PageRank) چیست؟

پیج رنک (PageRank) که معمولاً در زبان انگلیسی سرهم نوشته می‌شود، سیستمی است که توسط لری پیج شکل یافته و برای رتبه‌ بندی وب‌ سایت‌ ها براساس تعداد ارجاعات به آن سایت از طریق لینک‌ های موجود در سایت‌ های دیگر است. پیج رنک ، یک سیستم قابل اندازه‌گیری و قابل فهم بود که برای رتبه‌ بندی وب‌ سایت‌ها استفاده می‌شد.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که رتبۀ یک سایت را در گوگل تعیین می‌کند، اما پیج رنک برای مدت زیادی مهم‌ترین آن‌ها بوده است. این مسئله تا زمانی که مردم یاد گرفتند چطور کار می‌کند ادامه داشت. آن‌ها به صورت مصنوعی در صفحاتی که امتیاز رنک بالایی داشتند لینک تولید می‌نمودند و بدین ترتیب رنک صفحات خود را بالا می‌بردند.

به همین دلیل در سال‌های اخیر گوگل به تدریج از ارزش رنک کاسته است. در واقع، اطلاعات مربوط به پیج رنک که قبلاً هرچند ماه یک‌ بار آپدیت می‌شد و در دسترس عموم قرار می‌گرفت، امروزه به ندرت آپدیت می‌شود. هرچند که هنوز ارزش خود را دارد (در مقایسه با گذشته بسیار کم است) اما در الگوریتم رنک‌ بندی که گوگل امروز استفاده می‌کند، طبق استانداردهای سئو، امتیاز پیج رنک یک وب‌ سایت از ارزش متریک بسیار ضعیفی برخوردار است.

رنک دامنه (Domain Rank) چیست؟

رنک دامنه اصطلاحی است که گاهی اوقات در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی مواقع، وقتی افراد می‌گویند رنک دامنه، در واقع به رنک صفحۀ دامنۀ اصلیِ یک وب‌ سایت اشاره دارند. رنک صفحۀ هر کدام از صفحات یک وب‌ سایت متفاوت است (ممکن است رنک صفحۀ اصلی شما ۶ باشد در حالی‌که رنک یکی از صفحات وبلاگ شما ۳ است)، اما رنک دامنه به رنک صفحۀ دامنۀ اصلی سایت شما گفته می‌شود و به همین دلیل مقیاس ضعیفی برای سنجش عملکرد وب‌ سایت شما می‌باشد.

از سوی دیگر، برخی افراد اصطلاح رنک دامنه را به معنای اعتبار دامنه به کار می‌برند. در این صورت اعتبار دامنه با پیج رنک متفاوت است و برای موتورهای جستجو ارزش بیشتری دارد.

اعتبار دامنه (Domain Authority) چیست؟

پیج رنک توسط خود گوگل ایجاد شد اما اعتبار دامنه نوعی متریک است که توسط یکی از منابع بازاریابیِ برجستۀ سئو به نام Moz.com به وجود آمد. برخلاف پیج رنک که مقیاسی بر اساس لینک‌ های وب‌ سایت می‌باشد، اعتبار دامنه مقیاسی است که شامل معیارهای متعددی می‌شود. از جمله این موارد:

  • تعداد لینک‌ هایی که به یک سایت می‌آید و کیفیت آن‌ها.
  • تعداد لینک‌ هایی که به سایت‌ های دیگر ارجاع می‌دهند.
  • تعداد دامنه‌ هایی که به نام یک شخص ثبت شده است.
  • مدت زمانی که مالیک دامنه از آن شما بوده است.
  • تعداد لینک‌ هایی که از منابع مختلف به سایت می‌آیند (مانند شبکه‌ های اجتماعی).
  • و موارد دیگر مانند ترافیک‌ داده‌ها، لینک‌های خراب، زمان کار وب‌ سایت، سرعت و غیره.

درواقع به هنگام تعیین ارزش یک وب‌ سایت، پیج رنک به عنوان یکی از بخش‌های اعتبار دامنه به کار گرفته می‌شود. بنابراین پیج رنک به رتبه‌ ای گفته می‌شود که خود گوگل به هر یک از صفحات یک وب‌ سایت می‌دهد. رنک دامنه به رنک صفحۀ دامنۀ یک وب‌ سایت گفته می‌شود (www.yourwebsite.com) و یا ممکن است به اعتبار دامنه اشاره داشته باشد. اعتبار دامنه، متریکی است که توسط Moz ایجاد شده و با سنجش‌ معیارهای متعددی ارزش وب‌ سایت را تعیین می‌کند.

سایت شما چگونه رتبه‌دهی می‌شود؟

تخصص ما در طراحی کمپین‌ های سئو است تا شما به مخاطب هدف خود دست یابید. برای ارزیابی وضعیت سئو فعلیِ خود و رشد و تغییر ترافیکِ جستجویِ سایت خود با کارشناسان ما تماس بگیرید. شماره های تماس: ۳۴۲۸-۴۴۶۴-۰۲۱ و ۹۸۶۲-۸۲۲-۰۹۱۹