وب سایتتان به چه میزان رم و پردازنده‌ احتیاج دارد

وب سایتتان به چه میزان رم و پردازنده‌ احتیاج دارد؟

وقتی می‌خواهید طراحی سایت یا کار آنلاین را آغاز کنید، صدها گزینه‌ میزبانی پیشرویتان است. اما همه‌ی سبک‌های میزبانی وب متناسب با نیازهای شما نیستند. این امر پدیده‌ی مبارکی است چون کمک می‌کند گزینه‌های پیشرویتان را کمتر کنید. انتخاب طرح میزبانی مناسبی همه‌ی آن کاری است که باید انجام دهید. باید کمی زمان صرف کنید تا بهترین سبک میزبانی وب را که اهداف وب‌سایتتان را فراهم می‌کند، مشخص کنید.

بسیاری از محیط‌های میزبانی اجزای سخت‌افزاری مشابهی دارند؛ اما اگر می‌خواهید یک سایت بزرگ را اداره کنید، باید گسترش‌پذیری منابع سرور را مد نظر داشته باشید. در ادامه در مورد مشخصات سخت‌افزاری رایجی که هنگام انتخاب میزبانی وب باید در نظر بگیرید، از جمله میزان رم و پردازنده، بحث می‌کنیم.

رم چیست؟ و چه مقدار رم مورد نیاز است؟

رم نوعی حافظه‌ی موقت است که داده‌های موقتی را وقتی سایت در حال اجرای چند پردازش در یک زمان است، مانند وقتی اسکریپت‌های سایت باید اجرا شود، ذخیره می‌کند. هرچه پردازش همزمان بیشتر باشد، مقدار رم بیشتری مورد نیاز است.

 اگر سایتی رم کافی برای مدیریت بار پردازشی نداشته باشد، خطای سرور داخلی ۵۰۰ روی صفحه‌ی بازدیدکننده نمایان می‌شود. اگر وب سایتتان کوچکتر باشد، مقدار رم زیادی مورد نیاز نیست. اما اگر سایتتان حجم ترافیک زیادی دارد و باید به همه‌ی درخواست‌ها پاسخ دهد، بهتر است رم خود را آپگرید کنید، یا طرحی را اتنخاب کنید که حجم بیشتری در اختیارتان می‌گذارد.

 در ادامه تعدادی از ویژگی‌های سایت‌ها و سرورها را ارائه می‌کنیم. این موارد به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که آیا به رم بیشتر یا کمتری نیاز دارید:

  • اگر سایتتان حجم ترافیک زیادی دارد، به مقدار رم بیشتری نیاز دارید.
  • بعضی سیستم‌های عامل سرور به رم بیشتر یا کمتری نیاز دارند.
  • سایت‌های پویا (دینامیک) نسبته به سایت‌های ایستا (استاتیک) به رم بیشتری نیاز دارند.
  • CMS مانند WordPress، Drupal و Joomla به رم بیشتری نیاز دارند.
  • اگر سایتتان از کشینگ استفاده می‌کند، رم کمتری مورد نیاز است.

پردازنده چیست؟ به چه میزان پردازنده نیاز دارم؟

سروری که سایت شما را میزبانی می‌کند همچون رایانه‌ی خانگی‌تان از چند پردازنده تشکیل شده است. هرچه ظرفیت پردازنده بیشتر باشد، رایانه اطلاعات بیشتری را می‌تواند ذخیره و پردازش کند، بدون اینکه اثر نامطلوبی روی سیستم واقع شود.

 اگر از بسته‌ی میزبانی اشتراکی استفاده می‌کنید، منابع پردازنده تقسیم‌بندی می‌شود. درخواست‌ها بر اساس ترتیبی که دریافت می‌شوند، پردازش می‌شوند. اما، پردازنده قادر خواهد بود چند درخواست را یکباره پردازش کند، و می‌تواند از time sling جهت اطمینان از اینکه به درخواست‌ها به سرعت رسیدگی شود، استفاده کند. با این وجود، پردازنده‌ها هم با مشکل اضافه بار روبرو می‌شوند.

اگر ترافیک یکباره افزایش پیدا کند، یا درخواست‌های اسکریپت زیادی یک مرتبه ظاهر شود، عملکرد سیستم تضعیف می‌شود. اگر سایت بزرگ و پر ترافیکی دارید، پیشنهاد می‌کنیم یک طرح میزبانی یا پردازنده‌های قوی‌تر مانند VPSیا طرح سرور اختصاصی انتخاب کنید.

به چه ویژگی‌های میزبانی دیگری باید توجه کنم؟

علاوه بر رم و CPU موارد دیگری وجود دارد که هنگام انتخاب طرح میزبانی باید به آنها توجه شود. در ادامه نقش و اهمیت فضای هارد درایو و گسترش‌پذیری برای اوج ترافیک را مطرح می‌کنیم.

بیشتر میزبان‌ها یک میزان فضای هارد درایو مشخصی به سایتتان اختصاص می‌دهند. برای مثال، طرح‌های میزبانی مشترک شرکت های هاستینگ فضای دیسک نامعینی را فراهم می‌کنند. اگر وب سایت بزرگی داشته باشید، باید مطمئن شوید که آیا فضای ذخیره‌سازی کافی برای همه‌ی فایل‌ها وجود دارد یا نه.

 اگر تصمیم دارید همه‌ی فایل‌های رسانه‌ای سایت را هم روی سرور ذخیره کنید، این نکته اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در نهایت، سادگی گسترش‌پذیری سایت هم نکته مهمی است. برخی‌ میزبان‌ها مانند cloud hosting به شما آزادی بدون مرز جهت رشد سایت می‌دهند. اگر در طول روز زمان پیک خاصی دارید، بار سرور بین چند سرور توزیع می‌شود و بدین ترتیب، سایت از کار نمی‌افتد. اما اگر طرح میزبانی محدود دارید، امکان اینکه سایتتان از کار بیافتد تا اثر منفی روی سایت‌های دیگر نگذارد وجود دارد.

جهت انتخاب میزبان مناسب لازم است نیازهای سایت تعیین شود؛ هم در حال حاضر و هم در آینده. باید میزبانی انتخاب کنید که الزامات فنی کنونی مورد نیاز را برآورده کند و وقتی که سایتتان ترافیک بیشتری دریافت می‌کند، قابل گسترش نیز باشد.