آیا ساختار URL می تواند بر رتبه سایت شما اثر گذارد؟

آیا ساختار URL می تواند بر رتبه سایت شما اثر بگذارد؟

یکی از مشکلات رایج برای طراحی سایت و دارندگان سایت ها این است که چگونه رتبه سایت خود را در رقابت با سایر سایت ها ارتقا دهند. صدها ترفند و نکته در این خصوص وجود دارد. برخی عمل می کنند و برخی دیگر خیر و برخی حتی ممکن است باعث شوند رتبه سایت شما تنزل یابد. طی سال ها، چند مکتب فکری در خصوص ساختار URL وب سایت و نحوه تاثیر آن بر رتبه سایت وجود داشته است.

نکاتی که برای ساختاربندی مناسب URL باید مد نظر داشته باشید:

طول URL خود را در حالت بهینه نگه دارید

بیشتر  URLها در یک جستجو، محدودیت کاراکتر خود در حد بهینه ۳۰ تا ۴۰ واژه نگه می دارند. به مخاطب خود توجه کنید. URL های کوچک برای به اشتراک گذاری، کپی و چسباندن بهتر بوده و برای خواندن آسان تر هستند. اساسا، URL نمایی از اطلاعاتی که ممکن است در زمانی بازدید از یک صفحه مشاهده کنید، ارائه می نماید. این امر احتمال کمتری دارد اما  URLهای بیش از حد طولانی ممکن است تنزل رتبه یابند. تنها مطمئن شوید که بازدیدکنندگان وب سایت شما تجربه کاربری خوبی داشته باشند و URL کوتاه تر گامی در همین جهت است.

سعی کنید کلمه کلیدی در دامین به دست آورید

در حال حاضر، کلمات کلیدی در دامین دارای اهمیت کمتری نسبت به قبل هستند. ولی این رویه کاهش اهمیت به این معنا نیست که از کلمه کلیدی دامین اجتناب کنید. این مسئله تنها بدین معنا است که اگر به دامین غنی از کلمه کلمه کلیدی حالت بهینه خود دست نیابید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

در صورتی که قادر هستید دامین غنی از کلمه کلیدی به دست آورید، آن گاه حتما این کار را انجام دهید. تنها مطمئن شوید که دارای خوانش طبیعی و نه اسپم مانند باشد. به یاد داشته باشید که داشتن یک کلمه کلیدی در URL دربردارنده پیام مرتبط بودن برای کاربران و موتورهای جستجو است.

به شکل مناسبی کلمات کلیدی خود را مرتب کنید

در صورتی که نمی توانید کلمه کلدی در دامین خود به دست آورید، سعی کنید کلمه کلیدی را اولین واژه خود قرار دهید. چنین کاری ممکن است موجب تغییرات زیادی نشود اما همین تغییر اندک ممکن است موجب ارتقای رتبه شما نسبت به رقیبتان گردد. URL هایی که کلمه کلیدی در آن ها جزو کلمات بعدی است، امتیازی را ابتدا بودن کلمه کلیدی ارائه می کند از دست می دهند. به یاد داشته باشید که چیزهای بسیار کوچک هم می توانند کمک کنند.

ساب فولدرها

شما می توانید URL خود را با عدم استفاده از ساب فولدرها تمیز نگه دارید اما این امر نشان داده است که فاکتور مهم مثبت یا منفی نیست. در نهایت، ساب فولدرها به بخش بندی اطلاعات وب سایت ها بدون آسیب زدن به رتبه کمک می کنند. این امر می تواند به نفع تجربه کاربر باشد، که نتایج جستجو را هم بهبود می دهد. تنها مطمئن شوید که از استفاده بیش از حد از ساب فولدرها خودداری کرده اید.

همچنین صفحات نزدیک تر به هوم پیج ممکن است اندکی به لحاظ رتبه نسبت به آن هایی که در ساب فولدرهای دورتر هستند، برتری داشته باشند بنابراین، در این قسمت نیز کارها را به بهترین شکل انجام دهید.

سعی کنید URL با حروف کوچک باشد

حساسیت به بزرگ و کوچک بودن حروف در خصوص برخی از سرورها دارای اهمیت است. شما می توانید منحصرا از حروف کوچک در ساختار URL خود استفاده کنید و از بروز مشکل در این زمینه جلوگیری نمایید.

URL را ساده نگه دارید!

URL خود را ساده نگه دارید. مطمئن شوید که خواندن URL ساده بوده و مجموعه از حروف درهم و برهم نیست.

برای مثال URL مثل http://www.novinwebsite.com/ab572/?=bad/-idea_for!/YoU احتمالا URL خوبی نخواهد بود. این URL اطلاعات زیادی در خصوص آن چه درون سایت است ارائه نمی کند و کاربران و خزنده های وب نیز ممکن است به همین صورت برای رمزگشایی بافت URL مشکل داشته باشند.

URL باید حاوی پیامی برای خزنده های جستجوی وب باشد که حاکی از مضمونی در خصوص مطالب صفحه باشد. اساسا، شما جزئیاتی را ارائه می کنید تا بیان کنید صفحه شما در خصوص چیست. URL ها بخش مهمی از دلیل کلیک کردن کاربران روی یک لینک خاص هستند.

امنیت سایت خود را مد نظر قرار دهید!

URLهایی که دارای یک S در http خود هستند، رتبه بهتری می یابند S در http به معنای وب سایت ایمن است. در سال ۲۰۰۴، گوگل شروع به ارائه برتری اندکی به وب سایت هایی کرد که دارای گواهی SSL هستند.

این مسئله دارای منطقی دوگانه برای داشتن این گونه http برای وب سایتتان است:

  1. می توانید در خصوص رتبه بندی SERP اندکی ارتقای جایگاه داشته باشید؛ و
  2. کاربران در ارائه اطلاعات شخصی خود به یک وب سایت ایمن، احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.

این یک تجربه کاربری خوب خواهد بود که احتمالا گوگل نیز آن را مد نظر خواهد داشت.

از اشتباهات این چنینی اجتناب کنید تا به رتبه بهتری دست یابید:

کاراکترهای URL

از استفاده از کاراکترهایی مثل @&$% و مانند آن خودداری کنید.

خزنده های وب در خواندن چنین متنی با مشکل روبرو هستند و این مسئله می تواند موجب افت صفحه شما در نتایج جستجو گردد زیرا نمی تواند مرتبط بودن خود را نشان دهد. همچنین برخی از کاربران ممکن است قادر نباشند به چنین صفحه ای دسترسی داشته باشند زیرا URL هایی با استفاده سنگین از کاراکترها باعث از کار افتادن برخی مرورگرها می شوند.

نسبت به این مسئله که عبارات چگونه توسط خزنده ها خوانده می شوند آگاهی داشته باشید

در یک URL طولانی باید از خط تیره (-) به جای آندرلاین (_) برای جدا کردن واژه ها استفاده شود. این امر می تواند بر نحوه خوانده شدن URL توسط موتور جستجو اثر گذارد. روبات ها خط تیره را به عنوان بیان کننده دو واژه در نظر می گیرند، اما آندرلاین به عنوان یک واژه در نظر گرفته می شود. با این که هوش مصنوعی در خواندن عبارات وضعیت بهتری پیدا می کند، اما خطوط تیره قبلا در ساختار URL پذیرفته شده اند، پس چرا از آن ها استفاده نکنیم؟

برای مثال:

http://www.novinwebsite.com/my-blog  به عنوان «my blog» خوانده می شود.

و

http://www.novinwebsite.com/my_blog به عنوان «myblog» خوانده می شود

سعی کنید از اسپیس بین واژه ها استفاده نکنید. اسپیس ها با کد %۲۰ مشخص می شوند. این مسئله در ارتباط با قابل خواندن بودن URL وب سایت است که در بالا بدان اشاره شد.

URL خود را با به خاطر اندکی بهبود رتبه تغییر ندهید!

مراقبت تغییراتی که در ساختار URL خود در خصوص صفحاتی که رتبه آن ها قبلا خوب بوده است، باشید. به خطر انداختن رتبه صفحه تان به خاطر اندکی برتری یافتن از طریق اضافه کردن یک کلمه کلیدی برای سئو ارزش ندارد. اساسا، این ضرب المثل که «سری که در نمی کند، دستمال نمی بندند» را مد نظر داشته باشید.

این موضوع را شنیده اید که محتوای کپی برداری شده ایده خوبی نیست؟

۲ یا تعداد بیشتری URL با محتوای مشابه نداشته باشید چرا که این احتمال وجود دارد رتبه آن ها تقسیم شود. چنین کاری مناسب نیست. شما می توانید یک صفحه با رتبه خوب داشته باشید اما با این کار دو صحفه خواهید داشت که علیه هم کار می کنند و به رتبه هم آسیب وارد می کنند.

URL و عنوان صفحه را مشابه هم نگه دارید

URL ایجاد نکنید که متفاوت از عنوان صفحه باشد. یک URL مشابه با عنوان صفحه رتبه بهتری نسبت به صفحه ای خواهد داشت که URL و عنوان غیرمشابه دارند. اساسا، موتورهای جستجو نمی توانند مشابهت را تشخیص دهند و از آن جا که تجربه خوب کاربری موضوعی بسیار حیاتی است، ممکن است این موضوع را به عنوان پیامی بد در خصوص مرتبط بودن برداشت کنند و رتبه وب سایت را پایین بیاورند.

اجازه ندهید ریدایرکت ها از کنترل خارج شوند

سعی کنید تا جای ممکن از ریدایرکت ها اجتناب کنید، اما زنجیره ریدایرکت را در صورتی که ریدایرکت ها لازم هستند، کوتاه نگه دارید. داشتن یک ریدایرکت در حالت عادی مشکلی ندارد. برنامه نویسان موتور جستجو متوجه این موضوع هستند که گاهی ناچار هستید URL را در جهت دیگری قرار دهید. اما در صورتی که یک URL واحد را به URL دیگری ریدایرکت کنید، در صورتی که آن URL را نیز بخواهید به یک URL سوم ریدایرکت نمایید، این چیزی خواهد بود که گوگل از آن ناراضی می شود. سعی کنید از همان ابتدا URL اول را به URL سوم ریدایرکت کنید و URL دوم را به طور کامل دور بزنید. این امر برای جلوگیری از کاهش رتبه صفحه بهترین کار خواهده بود.

آیا با افزایش رتبه وب سایت خود مشکل دارید؟

افزایش رتبه وب سایت کار سحرآمیزی نیست، اما نیاز به تلاش سخت، پیگیری و به یاد داشتن اهمیت پیام های مرتبط بودن دارد. هدف این است که به گوگل، بینگ و  دیگر موتورهای جستجو نشان داده شود که سایت شما ارزش قرار داده شدن در بالاترین جایگاه ها را دارد چرا که شما سرویس یا محصولی در اختیار دارید که می توانید به بهترین شکل نیازهای مشتریان را تامین کند. عدم توانایی در انجام این کار نهایتا منجر به دیده نشدن وب سایت شما می گردد.