بازاریابی بلاگی چیست و چگونه باید آن را انجام داد

بازاریابی بلاگی چیست و چگونه باید آن را انجام داد

 بلاگ چیست؟

اصطلاح بلاگ در واقع ترکیب «وب» و «لاگ» است؛ استفاده از این اصطلاح در ابتدا در دهه‌ی ۹۰ میلادی به عنوان یک دفترچه‌ی ثبت امور روزانه آنلاین رایج شد. درنهایت این اصطلاح مختصر و به بلاگ تبدیل شد. امروز نیز بلاگ منبعی است که افراد در آنجا موضوعات شخصی مربوط به زندگی‌شان را ثبت می‌کنند. در آن زمان، بلاگ‌ها وب سایت‌هایی بودند که به صورت دستی توسط شخص به روز می‌شدند، این مسئله بلاگر‌ها را محدود به افرادی می‌کرد که بلد بودند چگونه صفحات وب بسازند و آن‌ها را به روز کنند.

در اواخر سال ۱۹۹۰ میلادی LiveJournal و سپس Blogger پلتفرم هایی طراحی کردند که بلاگینگ را ساده می‌کرد و افراد دیگر نیازی به دانستن کدینگ و طراحی سایت نداشتند. در اویل سال ۲۰۰۰ میلادی، WordPress به وجود آمد و به سرعت تبدیل به یکی از رایج‌ترین پلت‌فرم‌های بلاگینگ شد.

بلاگ‌ها به علت ماهیت تعاملی‌شان معمولا با یک شبکه‌ی اجتماعی همراه هستند. پیش از بلاگینگ، دیدارکنندگان می‌توانستند دفتر مهمان (guest book) را امضا کنند، اما روشی جهت گفتگوی آنلاین وجود نداشت (بجز ایمیل‌). اما با پیدایش بلاگینگ و امکان نظر گذاشتن این امکان فراهم شد.

جنبه‌ی دیگر بلاگ‌ها که متفاوت از وب سایت‌های سنتی است، فرکانس به روزرسانی است. بسیاری از وب سایت‌ها استاتیک هستند، یعنی وقتی وب سایتی ایجاد شد، اطلاعات آن دیگر تغییر نمی‌کند. اما بلاگ‌ها مانند سایت‌های خبری هستند، آنها معمولا با محتوای جدید به روز رسانی می‌شوند.

کارآفرینان آینده‌نگر بلاگ را نیز همچون بسیاری از منابع جدید که پدید می‌آیند، به عنوان یک ابزار بازاریابی در نظر گرفتند و شروع به استفاده از آن جهت فراهم کردن اطلاعات و به روز رسانی‌ها برای مشتریان کردند. بلاگ تبدیل به روشی جدید برای معرفی کسب و کارهای جدید شد.

بدین ترتیب بلاگ‌ها تبدیل به یک استراتژی جدید و موثر بازاریابی شدند.

بازاریابی بلاگی چیست؟

بازاریابی بلاگی فرآیند دست‌یابی به بازار هدف یک کسب و کار از طریق استفاده از بلاگ است. در ابتدا، صاحبان یک کسب و کار بلاگی جدا از وب سایتشان داشتند، اما در نهایت، آن دو یکی شدند تا اداره‌ی آنها راحت‌تر باشد و همچنین دسترسی بازدیدکنندگان به انها آسانتر گردد.

امروزه بیشتر مالکان کسب و کار از یک پلتفرم بلاگینگ مانند WordPress برای سایت و بلاگشان استفاده می‌کنند. به علاوه، چون بلاگینگ محبوبیت و سادگی زیادی دارد، بسیاری کسب و کارشان را به کمک بلاگینگ ایجاد کرده‌اند (در مقابل افرادی که ابتدا یک کسب و کار داشته‌اند و سپس بلاگی برای آن ایجاد کرده‌اند). برای مثال، بعضی از بلاگ‌های مربوط به غذا در واقع یک کسب و کار هستند.

مزایای بازاریابی بلاگی

ماهیت بلاگینگ، آن را برای بازاریابی ایده‌آل می‌کند زیرا محتوای جدید فراهم می‌کند و بدین ترتیب افراد را جذب می‌کند و روشی جهت تعامل مشتریان و کسب و کارها فراهم می‌کند. در ادامه برخی از مزایای بلاگینگ ذکر شده است:

۱- استفاده از آن ارزان است

اگرچه پلت‌فرم‌های رایگانی برای بلاگینگ وجود دارد، مانند Blogger و WordPress ، اما جهت ایجاد ظاهری حرفه‌ای و جذاب، برای اینکه یک برند جلب نظر کند، از گزینه‌هایی که خود میزبانی فراهم می‌کنند، مانند Worldpress.org  برای میزبانی و خرید دامنه استفاده کنید. بدین ترتیب می‌توانید یک بازاریابی بلاگی شخصی برای خود داشته باشید.

 ۲- استفاده از آن ساده است

 استفاده از بیشتر پلتفرم‌های بلاگینگ ساده است. اگر قادر به انجام کارهای ساده‌ای مانند کپی، پیست، drag & drop، آپلود هستید، می‌توانید بلاگی با ظاهر حرفه‌ای داشته باشید.

۳- بلاگ روشی ساده و موثر جهت جذب ترافیک جدید به وب سایتتان است

ارائه‌ی نکات، به روز رسانی‌ها و محتوای جدید دلایل کافی برای افراد فراهم می‌کند تا به وب سایت‌ کسب و کارتان مراجعه کنند.

۴- رتبه‌ در موتور جستجو را بهبود می‌بخشد

گوگل به طور خاص، محتوای جدید را بیشتر جستجو می‌کند و رتبه‌ی آن را بهبود می‌بخشد. بسیاری از صاحبان کسب و کار از بلاگینگ صرفا برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) استفاده می‌کنند.

۵- بلاگینگ به شما امکان می‌دهد تا تخصص خود را نشان دهید و اطمینان و اعتماد زیادی در بازار بدست آورید

 مردم دوست دارند بدانند که با چه کسی تجارت می‌کنند. با داشتن بلاگ می‌توانید تخصص خود را ثابت کنید و نکات مفید و سایر اطلاعات ارزشمند فراهم کنید. بدین ترتیب مشتریان از استفاده از محصولات یا خدمات شرکت شما حس خوبی پیدا می‌کنند.

۶- با بازار ارتباط برقرار کنید

 در حالیکه امروزه بیشتر کسب و کارها از توئیتر و سایر پلت‌فرم‌های اجتماعی بیش از بلاگ استفاده می‌کنند، بلاگ به شما امکان می‌دهد تا با بازار هدفتان ارتباط برقرار کنید. بلاگ به شما امکان می‌دهد تا اطمینان‌سازی کنید، فیدبک مشتریان را بدست آورید و برای آنها خدمات مشتریان فراهم کنید.

۷- ایجاد بلاگ درآمدزایی هم می‌کند

 با ایجاد بلاگ می‌توانید تبلیغات قبول کنید، محصولات مرتبط را تبلیغ کنید، حامی مالی جذب کنید و بدین ترتیب برای کسب و کارتان درآمد اضافی بدست آورید.

ضعف‌ها بازاریابی بلاگی

بلاگینگ هم همچون روش‌های دیگر ضعف‌هایی نیز دارد، از جمله‌ی آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- به صرف زمان زیادی نیاز دارد

 تولید محتوای جدید و به روز رسانی بلاگ وقت زیادی را اشغال می‌کند. استخدام نویسندگان آزاد و یک دستیار مجازی می‌تواند مفید باشد.

۲- نیازمند جریان مستمر ایده‌ است

 علاوه بر صرف زمان، اینکه ایده‌ی جدیدی داشته باشید و در مورد آن مطلب تهیه کنید بزرگترین چالش بلاگرهاست.

۳- دستیابی به نتایج زمان‌بر است

 اینترنت مملو از اطلاعات است، بنابراین جذب افراد به سمت وبلاگتان زمان‌ می‌برد.

۴- بلاگ را نیز باید تبلیغ کرد

 از بلاگ استفاده می‌کنید تا برای کسب و کارتان تبلیغ و بازاریابی کنید، اما برای این که به نتیجه دست پیدا کنید، افراد باید با بلاگ شما نیز آشنا شوند. پس  باید برای بلاگتان نیز بازار هدف را شناسانی کنید و افراد را به سوی بلاگتان جذب کنید.

چگونه بازاریابی بلاگی کنیم؟

ایجاد یک بلاگ و استفاده از آن جهت تبلیغ کسب و کارتان تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد. مدیریت بلاگ و بازاریابی آن است که به اختصاص زمان بیشتری نیاز دارد.

۱- طرحی برای بازاریابی بلاگی فراهم کنید

 چه چیز را می‌خواهید در بلاگتان به اشتراک بگذارید؟ اخبار، نکات کاربردی، منابع؟ به علاوه، تصمیم دارید هر چند وقت یکبار بلاگتان را به روز کنید؟ روزانه، هفتگی؟

۲- بلاگ خود را ایجاد کنید

 در مورد پلتفرم بلاگتان و سفارشی کردن آن بر اساس کسب و کارتان تصمیم بگیرید و آن را ایجاد کنید. حتما از لوگوی یکسانی در وب سایت (در صورتی که وب سایت دارید) و بلاگ استفاده کنید تا مطابقت حفظ شود. اگر از یک پلتفرم بلاگ رایگان استفاده می‌کنید (البته این کار برای بلاگ‌های تجاری پیشنهاد نمی‌شود)، نام دامنه‌ای انتخاب کنید که به بلاگتان اشاره کند، بدین ترتیب مشتری‌ها ساده‌تر سایت‌تان را پیدا می‌کنند.

۳- سعی کنید هرچه زودتر چند پست در بلاگتان قرار بگذارید

 بازدیدکنندگان خوششان نمی‌آید از بلاگی بازدید کنند که تنها یک یا دو تا پست دارد. به سرعت ده پست یا تعداد بیشتری پست بگذارید، سپس به صورت منظم و متناوب پست‌های جدید بگذارید.

۴- بلاگتان را تبلیغ کنید

 مرتبط کردن شبکه‌های اجتماعی با بلاگتان کاری ساده است، با این کار فالوئرهایتان پست‌های بلاگتان را می‌بینند. در تبلیغات، بلاگتان را نیز تبلیغ کنید.

۵- به نظرات و کامنت‌ها پاسخ دهید

توجه داشته باشید که در بلاگ‌ها تعامل اجتماعی وجود دارد، بنابراین مردم سوال می‌پرسند، فیدبک فراهم می‌کنند یا نظراتشان را به اشتراک می‌گذارند، پست‌های زائد (اسپم) را پاک کنید.