ارتقا دادن UX با استفاده از اصول سئو

۷ روش جهت ارتقا دادن UX (تجربه کاربری) با استفاده از اصول سئو

امروزه رقابت های زیادی بین صاحبان وب سایت ها جهت رشد و افزایش بازدید در فضای مجازی اینترنت و موتور های جستجو مانند گوگل می باشد.

UX با کیفیت پایین به سئو ضعیف منجر می‌شود، و بالعکس. این پرسش توسط متخصصان مطرح می‌شود که آیا باید بعد از طراحی سایت ، وب سایت را برای کاربران بهینه کرد یا برای گوگل. این پرسش درست نیست زیرا این دو با هم ارتباط دارند. گوگل از متخصصان سئو در راهنمای وب‌مسترش کسب اطلاع می‌کند تا صفحات را در ابتدا برای کاربران فراهم کند، نه برای موتورهای جستجو.

در حالت کلی موتورهای جستجو تلاش می‌کنند تا دو مورد زیر را انجام دهند:

  • فهم نیت و قصد جستجوکننده
  • فهم اینکه آیا یک صفحه مربوط به آن نیت و قصد است یا نه

اگر کاربران تجربه‌ی خوبی از وب‌ سایت شما نداشته باشند، احتمالا قصد آنها از جستجو برآورده نمی‌شود، بدین ترتیب UX شما متناسب است با استراتژی سئو شما. یک راه که موتورهای جستجو با استفاده از آن فاکتور رتبه‌بندی وب ‌سایت را اندازه‌گیری می‌کنند، زمان توقف است؛ این زمان، فاصله‌ی زمانی کلیک یک کاربر بر روی نتیجه‌ی جستجو و بازگشت به صفحه‌ی نتایج جستجو موتور گوگل است. این زمان بیانگر رضایت کاربر است زیرا هر چه زمان توقف بیشتر باشد، بهتر است. اما، وقتی زمان توقف کوتاه است و کاربر به سرعت به نتایج جستجو باز می‌گردد، مشخص می‌شود که تجربه‌ی او چندان خوب نبوده است.

جهت دستیابی به یک تجربه‌ی بی‌نظیر که قصد و نیت کاربر را برآورده می‌کند، در ادامه ۸ راه پیشنهاد شده است که UX شما را با استفاده از اصول سئو بهبود می‌دهد:

۱- با مردم و نه ربات‌ها ارتباط برقرار کنید :

هدف اصلی وب سایت‌ شما ارتباط برقرار کردن با کاربران و مشتریان است، نه ربات‌ها و موتورهای جستجو. نگاه کردن به وب سایتتان از دید چشمان کاربر را اولویت قرار دهید؛ اگر وب سایتتان جذابیت ندارد و شلوغ است، طبیعتا نرخ صرف‌نظر کردن از وب سایتتان بسیار بزرگتر از نرخ تبدیل می‌شود.

۲- محتوای بهینه تحویل دهید :

صفحاتی با محتوای کم مایه در نتایج جستجو رتبه‌ی ضعیفی می‌گیرند. هرچه در صفحات وب سایتتان صفحاتی با محتوای کم‌مایه وجود داشته باشد، گوگل رتبه‌ی وب سایتتان را پایین‌تر می‌آورد. بهینه‌سازی صفحه برای بهتر کردن تجربه‌ی کاربر ضروری است، پس اطمینان پیدا کنید به اندازه‌ی کافی به تگ‌های H1، دسته‌بندی و محتوا پرداخته‌اید.

۳- سادگی گشت و گذار در وب سایت را فراهم کنید :

به کاربران کمک کنید تا در وب سایت به آسانی گشت و گذار کنند؛ این کار را می‌توانید با برقرار کردن یک نظام دسته‌بندی قابل فهم و انعکاس آن در نام‌ها و کاربردهای هر یک از موارد فهرست انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که وب سایت‌ شما برچسب‌های گشت و گذار واضحی دارد.

۴- وب سایت خود را مرتب کنید :

مسیر دست‌یافتن به UX مناسب از طراحی خوب وب سایت می‌گذرد. طراحی وب سایتتان را ارتقا ببخشید تا پاسخگو، جذاب و واضح باشد؛ چنین وب سایتی می‌تواند نرخ تبدیل شما را به میزان قابل توجهی بالا ببرد. طراحی وب سایت را ساده‌ کنید و از استفاده از تصاویر اضافی و همچنین رنگ‌ها و طراح‌های گیج کننده اجتناب کنید.

۵- سرعت وب سایتتان را بهبود ببخشید :

سئوها به خوبی از اهمیت سرعت سایت در رتبه‌بندی آگاه هستند، اما آنها باید بدانند که گوگل در اصل به سرعت سایت، به علت تاثیر که بر روی تجربه‌ی کاربر می‌گذارد، اهمیت می‌دهد. اگر سرعت سایت کم باشد، زمان توقف هم کم می‌شود؛ چون کابران آنلاین معمولا بردباری ندارند و زمان را در وب سایت ‌های کند هدر نمی‌دهند.

۶- یک مسیر واضح برای کاربر فراهم کنید :

کاربر باید آگاه شود که هنگام ورود به وب سایت چگونه می‌تواند به هدفش برسد. با ایجاد مسیرها و اقدامات کاربری که واضح و قابل فهم هستند می‌توانید به کاربر کمک کنید. لازم است که هر گزینه‌ی قابل کلیک کردن اندازه‌ی مناسب و شکل مناسبی داشته باشد. هرچه گزینه‌ی قابل کلیک بهینه‌تر باشند، وب سایت‌ شما از دید کاربر کاربردی‌تر خواهد بود.

۷- وب سایت‌تان را برای سیستم‌ عامل‌های موبایل مناسب کنید :

گوگل در سال گذشته اعلام کرد که سایت‌هایی را که تجربه‌ی گشت و گذار ضعیفی برای موبایلها فراهم می‌کنند، جریمه می‌کند. یوشیکیو کاتو، مهندسی نرم‌افزار گوگل اظهار کرده است: «جهت بهبود تجربه‌ی جستجو برای کاربران گوشی‌های هوشمند و توجه به نظرات آنها، در نظر داریم تا در آینده‌ی نزدیک در رتبه‌بندی سایت‌ها تغییرات دهیم؛ این تغییرات به سود وب سایت‌هایی که برای کاربران گوشی‌های موبایل مناسب‌سازی نشده‌اند، نیست.»
مهم است که یک استراتژی سئو در پیش بگیرید که به تجربه‌ی کاربران موبایل توجه می‌کند.
در آخر، توجه به مراجعه‌کنندگان و در نظر گرفتن تجربه‌ی آنلاین آنها جهت موفقیت در سئو حیاتی است. با برداشتن گام‌های لازم جهت بهبود UX از طریق استفاده از اصول سئو، شانس بیشتری برای ارتقای رتبه‌بندی‌ سایتتان دارید.

برای مشاوره رایگان مینوانید با کارشناسان ما با تلفن: ۹۸۶۲-۸۲۲-۰۹۱۹ تماس بگیرید.